Spacerkiem przez szczecińskie Pomorzany - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Spacerkiem przez szczecińskie Pomorzany

Tytułem wstępu.

Od 2009 r. mieszkam na szczecińskiej dzielnicy Pomorzany. Jest to bardzo kameralna dzielnica, znajdująca sie niejako na uboczu Szczecina. Mimo bliskości centrum oraz centr handlowych jest to względnie spokojne miejsce, z którego łatwo dostać sie do praktycznie każdego miejsca w Szczecinie. Dzielnica ta ma kilka interesujących miejsc, które chciałbym Wam wszystkim choćby w minimalnym zakresie przybliżyć.


Pokaż Pomorzany. na większej mapie

Położenie Pomorzan.

Pomorzany (do 1945 niem. Pommerensdorf) – duże osiedle Szczecina położone w południowej części dzielnicy Zachód nad rzeką Odrą. Osiedle bezpośrednio graniczy z:

  • osiedlami Turzyn i Nowe Miasto na północy,
  • osiedlem Międzyodrze-Wyspa Pucka na wschodzie (przez Odrę Zach.),
  • gminą Kołbaskowo i wsią Ustowo od południa,
  • osiedlem Gumieńce na zachodzie.

Północna część Pomorzan (do 1945 niem. Pommerensdorfer Anlagen) na północ od linii obecnych ulic: 9. Maja-Smolańskiej-Szczawiowej-Bydgoskiej została włączona w granice miasta w 1865 r., natomiast południowa część w czasie tworzenia Wielkiego Szczecina, w 1939 r. Niemiecka nazwa miasta dosłownie oznacza "Pomorska Wieś", obecna jest jej zniekształconym spolszczeniem.

Pomorzany dziś.

Obecnie osiedle zamieszkuje 23.200 mieszkańców. Pomorzany są podzielone na dwie części: część położoną na wzniesieniu (najwyższe osiąga 40 m n.p.m.), którą tworzą 2 osiedla: zachodnie Wzgórze Hetmańskie i wschodnie Pomorzany właściwe oraz część położoną na nizinie, nad rzeką. Granicę pomiędzy osiedlami wyznaczają tory linii kolejowej łączącej dworzec Szczecin Główny ze stacją Szczecin Gumieńce. Przez wiele lat po II wojnie światowej Pomorzany były słabo zaludnione. Rozbudowa osiedla nastąpiła w końcu lat 60. XX w. w części Wzgórze Hetmańskie. Osiedle położone we wschodniej części powstało w latach 70. i 80.

Komunikacja.

Na Pomorzanach znajduje się pętla linii tramwajowych (nr: 3, 4, 6, 11 i 12) i autobusowych (nr: 53), które łączą je z innymi osiedlami. Głównymi ulicami są: Milczańska, al. Powstańców Wielkopolskich, Mieszka I, Budziszyńska i Chmielewskiego. Niżej położoną część oddziela od osiedli ciąg ulic Tama Pomorzańska i Szczawiowa, przy których znajdują się punkty widokowe. Nad Odrą znajduje się przystań żeglarska.

Ważniejsze obiekty Pomorzan:

Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego