Nocne zdjęcia mojego kochanego Słupska. - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Nocne zdjęcia mojego kochanego Słupska.

Tym razem chciałbym Wam zaprezentować nocne zdjęcia z mojego ostatniego pobytu w Słupsku. Miasto to jest bardzo malownicze, ale wraz z nadejściem zmroku jego piękno i tajemniczość wzmagają się. Dzięki sporej ilości iluminacji miejskich zabytków stworzono specyficzny klimat. Podczas spaceru po śródmieściu niejednokrotnie wyłaniają się z ciemności, potężnie zaakcentowane światłem, bryły geometryczne zabytkowych budowli.

Śródmiejski Stary Rynek urzeka wspaniałym kontrastem między gotyckim Kościołem Mariackim, a rewitalizowanym budynkiem z lat 60. XX w. Aż trudno uwierzyć, że przez lata ten blok szpecił Stary Rynek. Dzięki rewitalizacji możemy teraz podziwiać "XIX-wieczne kamieniczki".

Najpiękniejszy neogotycki ratusz w Polsce. Zbudowany został w 1901 r. Jego budowa trwała nieco ponad 2 lata, wg projektu i pod nadzorem berlińskich architektów: Karla Zaara i Rudolfa Vahla. Słupski Ratusz należy do nielicznych w Polsce, które zachowały swój wystrój i specyficzny klimat, jaki nadali mu jego twórcy. Na korytarzach zachowały się nawet lampy z kurkami gazowymi, ponieważ niegdyś gmach oświetlano gazem. W gabinecie Prezydenta Miasta do dzisiejszych czasów dotrwały oryginalne tapety (naśladujące kurdyban) sprzed ponad stu lat oraz biurko pierwszego burmistrza, który zasiadł w najważniejszym pokoju nowego magistratu.

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku został wzniesiony przez Bogusława X w 1507 r. W przeszłości zamek był rezydencją książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Po II wojnie światowej gruntownie wyremontowano obiekt, m. in. odbudowano głowicę wieży. Obecnie zamek stanowi siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Zamek jest najbardziej reprezentacyjną, o średniowiecznym rodowodzie i nowożytnej formie, budowlą Słupska. Stanowi najważniejszy element harmonijnie ukształtowanego przez wieki fragmentu miasta, gdzie obok niego przycupnął książęcy młyn i czerwienią się gotyckie mury kościoła św. Jacka i Bramy Młyńskiej. W salach wystawowych Białego Spichlerza, należącego do Muzeum, można obejrzeć m.in. największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, choć twórca ten nigdy nie był w Słupsku. Wiosną 2007 r. zrekonstruowane zostały ogrody zamkowe księżnej Erdmuty, od strony ul. Zamkowej.

Tramwaj - symbol dawnego Słupska - pojawił się na ulicy Nowobramskiej w kwietniu 2004 r. Tramwaje pojawiły sie w naszym mieście w kwietniu 1910 r. Jeździły do 1959 r., kiedy to ówczesne (koszalińskie) władze podjęły decyzję o ich likwidacji. Słupszczanie z sentymentem odnoszą się do tego środka komunikacji, do dziś mając za złe Koszalinowi ich likwidację. Tramwaj, który stoi na ul. Nowobramskiej swoim wyglądem przypomina te, które jeździły po mieście.

Kompleks Zamkowy widoczny od strony wschodniej, zza rzeki Słupi. Po prawej wieża Zamku Książąt Pomorskich, a po lewej Spichlerz Richtera. Spichlerz z 1780 r. pierwotnie zlokalizowany był u zbiegu ulic Kopernika i Wolności. W okresie powojennym był magazynem GS i WPHW w Słupsku. W budynku magazynowano pasze. W 1986 r. właścicielem obiektu zostało Muzeum Pomorza Środkowego. W listopadzie 1991 r., za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, budynek rozebrano, wykonując jednocześnie dokumentację oznakowania elementów spichrza. W 1993 r. właściciel uzyskał decyzję lokalizacyjną dla obiektu na Rynku Rybackim. W tym roku przystąpiono do opracowania dokumentacji technicznej renowacji i adaptacji spichrza. Pracami projektowymi kierowała dr inż. arch. Elżbieta Szalewska. W 1994 r. wytyczono położenie obiektu, wykonano palowanie i fundamenty (I etap rekonstrukcji spichrza). W latach 1995-96 wykonano II etap rekonstrukcji tzn. odtworzono konstrukcję ryglową, a następnie trwały roboty wykończeniowe. Do eksploatacji obiekt został oddany 22 maja 1998 r.

Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego