CHARNOWO - Arnshagen - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

CHARNOWO - Arnshagen

TURYSTYKA > Okolice SŁUPSKA > Schowek wsie

Kościelna wieś Charnowo, znana jest w dawnych przekazach jako "jedna z najpiękniej położonych miejscowości na Nizinie Północnoniemieckiej". Od strony wzgórz zachodnich, z okolic Młyńskiej Góry, dolina ukazywała się jako ciąg zagród usytuowanych wzdłuż rzeki Słupi, pośród zieleni łąk i ogrodów. Tłem miejscowości był ciemno-zielony las sosnowy, położony za Słupią, w kierunku na Zimowiska, po którego prawej stronie widać już było pierwsze zabudowania Niestkowa. Na wschód od Charnowa przebiegała droga państwowa (Reichsstraße 125) ze Słupska do Ustki. Mieszkańcy mogli do niej dotrzeć prostym gościńcem lub drogą przez położoną na południu gminę, Bydlino

Przynależne miejscowości:
Powierzchnia gminy:
Ludność (17.05.1939 r.):
Liczba gospodarstw rolnych:
Ilość budynków mieszkalnych (1925 r.):
Siedziba Urzędu:
Siedziba USC:
Siedziba Żandarmerii:
Siedziba Sądu:
Starosta (1931 r.):
Burmistrz (1937 r.):
Najbliższa stacja kolejowa:
Szlak kolejowy:
Poczta:
Ostatni adres:

(2) Arnshagen oraz Osada Dworcowa

666 ha
362
89
70
Charnowo
Charnowo
Ustka
Słupsk
Granzow
gospodarz Reinhold Albrecht
Charnowo (odległa od Słupska 10,3 km)
Słupsk-Ustka
Charnowo
Charnowo poczta Słupsk

Historia

Charnowo (Arhshagen), wcześniej zwane Arndeshagen lub Arenshagen, istniało już w czasie lokacji Słupska (1310 r.). Miejscowość należała w powiecie słupskim do tzw. Hagendörfern i była zasiedlana przez kolonistów niemieckich. Charnowo, wraz z portem usteckim zostało sprzedane w  1337 r. Radzie Miejskiej Słupska przez rycerzy: Rittern Jesko, Herrn von Schlawe oraz Jesko von Rügenwalde.

Kartoteka Własności Miejskich Słupska zawierała w 1717 r. następujące wpisy:

Chłopi - Peter Albrecht, Schultz, Peter Hildebrandt, Jacob Hildebrand, David Albrecht, Michel Kalff, Peter Albrecht, Peter Hildebrand jun., Jacob Albrecht, Peter Hildebrand sen.,

Koseci - zatrudnieni na stałe w folwarku - Daniel Gorbe.


Według Brüggemann'a w 1784 r. w
Charnowie był kaznodzieja, nauczyciel, mieszkało dziewięciu chłopów, którzy co prawda nie wykonywali żadnych prac dodatkowych, ale otrzymywali od miasta Słupska stałą pensję oraz kuźnia - razem szesnaście dymów.


Rolnictwo

W ciągu przeprowadzanego od 31 stycznia 1821 r. uwłaszczenia, chłopi dzierżawiący do tej pory ziemię, otrzymali ją na własność wraz z zabudowaniami, w których mieszkali, w zamian za roczną rentę. Od 1850 r. tworzono Banki Rentowe, które w ciągu XIX w. pośredniczyły w przekazywaniu pieniędzy oraz w całkowitym rozdziale między miastem Słupskiem, a dawnymi dobrami ziemskimi. W taki sposób wieś z własności miejskiej stała się wsią rolniczą.
W 1939 r. wieś składała się z 60 gospodarstw, których wielkość przedstawiała się następująco:
  • 22 gospodarstwa o wielkości od 0,5 do 5 ha,
  • 17 gospodarstw o wielkości od 5 do 10 ha,
  • 10 gospodarstw o wielkości od 10 do 20 ha,
  • 11 gospodarstw o wielkości od 20 do 100 ha.
W ostatniej przed końcem wojny księdze adresowej wymieniono następujących chłopów:
  • Ernst Albrecht - 26 ha,
  • Friedrich Hildebrandt - 20 ha,
  • Ferdinand Albrecht - 32 ha,
  • Richard Hildebrandt - 27 ha,
  • Reinhold Albrecht - 27 ha,
  • Fritz Küttner - 33 ha,
  • Wilhelm Albrecht - 26 ha,
  • Franz Papenfuß - 28 ha,
  • Heinrich Bodtke - 25 ha,
  • Reinhold Papenfuß - 20 ha,
  • Edmund Hildebrandt - 32 ha.
Większość z nich posiadała do 4 koni, do 9 sztuk bydła, około 30 sztuk trzody oraz kilka owiec. Średni podatek gruntowy na terenie Charnowa wynosił 8,86 DM/ha przy średniej całego Powiatu Słupskiego rzędu 5,95 DM/ha.

10 maja 1934 r. w pobliskim Starkowie odbyła się uroczystość 131 przedstawicieli pomorskich rodów, którym można było udokumentować ponad 200-letni pobyt na tych ziemiach. W czasie tej uroczystości zostali oni uhonorowani ręcznie rzeźbionymi tablicami pamiątkowymi. W uroczystości tej wzięło udział 4 przedstawicieli rodów z Charnowa: Reinhold Albrecht (udokumentowano od 1616 r.), Richard Hildebrandt (udokumentowano od 1717 r.), Friedrich Hildebrandt (udokumentowano od 1698 r.) oraz Ferdinand Albrecht (udokumentowano od 1717 r.).

Handel i rzemiosło

W tej rolniczej społeczności największe znaczenie miały: Wiejska Kasa Oszczędnościowo-Pożyczkowa Arnshagen EGmbH oraz Mleczarnia Arnshagen EGmbH. W Państwowej Księdze Adresowej na lata 1941/1942 znajdowały się następujące wpisy:
  • Wiejska Kasa Oszczędnościowo-Pożyczkowa Arnshagen EGmbH
  • Mleczarnia Arnshagen EGmbH
  • zajazd Max Albrecht,
  • młyn Karl Wilke,
  • krawiec Karl Hildebrandt,
  • stolarze: Artur Rahn oraz H. Ratzke.

Kościół

Pośrodku wsi Charnowo usytuowany jest kościół z muru pruskiego z masywną, średniowieczną wieżą. Wieża posadowiona jest na kamiennym fundamencie, jej mury zbudowane są z cegieł przeplatanych polnymi kamieniami. Wieża przykryta jest ostro zakończonym hełmem pokrytym gontem. Prawdopodobnie wieża wraz z nawą główną pochodzą z około 1400 r. Obie nawy boczne są znacznie późniejsze - północna z 1847 r. oraz południowa z 1863 r.

Barokowy, bogato zdobiony ołtarz pochodzi z XVII w. Interesujące przedstawienie Wieczerzy, Ukrzyżowania i Zmartwychwstania. W wyposażeniu na uwagę zasługują również: mosiężna chrzcielnica z przedstawieniem zwiastowania Najświętszej Marii Panny, dwie rzeźby drewniane: Ukrzyżowanego Chrystusa oraz Marii z Dzieciątkiem oraz naczynia liturgiczne, o których wspominają dokumenty już w 1546 r. Jeden z dzwonów datowany jest na czasy średniowieczne, natomiast drugi pochodzi z XVII lub XVIII w. Obok kościoła znajdowała się plebania, wybudowana w 1825 r. z muru pruskiego.

W 1412 r. dokumenty wymieniają jako proboszcza Petrusa Hoghedorp, natomiast w latach 1539 r. oraz 1566 r. odbywały się wizytacje kościoła w Charnowie. Po 1690 r. kościół w Charnowie stał się parafią, do której należał filialny kościół w Strzelinie.

W ostatnich 100 latach przed końcem wojny jako pastorzy pracowali tu:
  • Karl Theodor Leiber 1839-93,
  • Ernst Gustav Brunk 1895-1931,
  • Dreyer 1932-34,
  • Herbert Lieberg 1934-40,
  • Helmut Kiausch 1940-45.

1 listopada 1934 r. na urząd parafialny w Charnowie został powołany proboszcz Herbert Lieberg, który wśród parafian cieszył się wielkim szacunkiem jako człowiek dzielny, mocny w wierze i dobry kaznodzieja.

Probostwo Charnowo obejmowało swoim zasięgiem następujące gminy kościelne: Charnowo oraz Strzelino. W 1940 r. parafia składała się z pięciu wcielonych gmin, co łącznie dawało 1755 parafian. Nabożeństwa były odprawiane w każdą niedzielę i święta w obu kościołach: Charnowie i Strzelinie. Ludność parafii stanowili głównie ewangelicy. W 1925 r. mieszkało tu jedynie 5 wyznawców katolicyzmu.

Szkoła

W 1932 r. w jednostopniowej szkole ludowej (Volksschule) pracował jeden nauczyciel oraz uczyło się 51 uczniów. 9 lipca 1939 r. poświęcono nowy budynek szkoły, szkoła dwuizbowa z dwoma mieszkaniami i zabudowaniami gospodarskimi. Ostatnimi nauczycielami w Charnowie byli: Walter Janczikowsky oraz Heinz Hoffmeister.
Rok 1945 - Zakończenie wojny i masowe wysiedlenia

W ostatnich dniach przed nadejściem Rosjan, do Charnowa napływali w ogromnych ilościach uciekinierzy ze wschodu oraz z okolicznych gmin. Przechodzili oni przez wieś niekończącą się kolumną.

Wieczorem, 7 marca 1945 r., Charnowo było tak przepełnione, że "każdy kąt był zajęty, a zwierzęta gospodarskie nocowały pod gołym niebem". Rankiem następnego dnia o godzinie 7:00 pierwsze kolumny ruszyły dalej w kierunku Bydlina i Machowinka, ale przed Objazdą zostały zaskoczone i rozproszone przez wojska radzieckie. Kilku mieszkańców, którzy wyruszyli koło południa dotarło już tylko do Bydlina. W momencie, kiedy ostatnia kolumna przeszła przez most na Słupi, Charnowo zostało ostrzelane przez radziecką artylerię. Wybuch zniszczył wszystkie szyby w mleczarni.

Około południa 8 marca 1945 r. wojska radzieckie zajęły Charnowo. Cywilni uciekinierzy zaczęli wracać do rodzinnej wsi. 18 lub 20 marca 1945 r. rozlokowała się w Charnowie kawaleria z dowodzącym nią porucznikiem. Jak wszędzie Rosjanie masowo napadali na niemieckie kobiety. Ze względu na to, że Charnowo znalazło się wewnątrz ważnego strategicznie okręgu Bałtyckiego, w ciągu 3 tygodni wszyscy mieszkańcy musieli opuścić swoje domy. Większość z nich została skierowana do Kobylnicy. Od początków sierpnia do Charnowa zaczęli napływać Polacy i zajmować gospodarstwa. Od 10 grudnia do 5 czerwca 1945 r. trwały transporty ludności niemieckiej przez stację w Słupsku do Niemiec. Do 1947 r. zostali wywiezieni wszyscy.

Kartoteki Niemieckie wskazują, że 150 osób wyjechało do RFN oraz 106 wyjechało do NRD. Arnshagen zostało przemianowane na Charnowo.

W czasie wojny zanotowano następujące straty: 19 poległych, 13 zabitych cywili, 20 zaginionych "w niewyjaśnionych okolicznościach".
Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego